Какво ще се случи с гр. София ако прелее язовир Искър
Жителите в източите квартали на град София биха били под заплаха при евентуални бедствия
През изминалите години зачестиха бедствията връхлетели България.
Катастрофалните наводнения заплашват човешкия живот, причиняват тежки икономически загуби и водят до сериозни последствия върху околната среда. Подготвени ли сме?
Meteo Balkans направи симулацията при евентуалното преливане и разрушение на язовирната стена на язовир Искър с цел обучение по гражданска защита и евакуация при природни бедствия, преливане на реки и язовири.
При евентуално преливане на язовир Искър и скъсване на стената, голямо количество вода (приблизително 655 300 000 m³) ще тръгне по поречието на р. Искър (от 817 м. надморска височина), която ще започне да наводнява населените места по посока София,(533 метра надморска височина) както следва:
– Панчарево от югоизток ще бъде залято. Ниските части от Герман ще бъдат наводнени. Районът на Камбаните и Горубляне също ще са под вода.
– Язовирната стена на Панчаревското езеро ще бъде разрушена и водата от езерото ще навлезе към източните и северни квартали на София.
Изходът към магистрала “Тракия” ще бъде първият потопен под вода. Водата ще продължи да нахлува към летище София, като до няколко минути ще се превърне в пристанище. В равнинната част около летището водата ще продължи своят път на север-северозапад. На север водната стихия, ще залее изхода към магистрала Хемус и ще продължи с бавни темпове на север към Враждебна, и северните квартали на града.
На запад от летище София водата ще достигне до кв. Левски, кв. Христо Ботев, кв. Дружба 1, 2 и кв. Слатина.
Тази симулация има за цел, да образова с елементарна гражданска защита жителите в тези региони, за необходима реакция при евентуална евакуация и настъпили подобни природни бедствия на които вече станахме свидетели.