За почитателите на българското кино сме подготвили нова среща с легендарната творба на режисьора Георги Дюлгеров “Мера споредь мера”, част 1 – като почит и уважение към тазгодишните носители на Наградата на София на Столичната община.
Филмът е създаден през 1981 година по сценарий на Руси Чанев и Дюлгеров, по романа на Свобода Бъчварова “Литургия за Илинден” и е едно от най-мащабните, епични и значими произведения на българското кино.
В него присъстват както реални исторически личности, така и персонажи, родени от въображението на авторите с техните човешки драми, тревоги, съмнения. Съдбата на героя Дилбер Танас, от чието име се води разказът, е метафора на общата ни история, в която човешки драми и политически игри променят изначалната идея на борбата и нейното значение.
Това е първият български филм, пресъздаващ историята на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 година, с участието на реални исторически личности — Апостол войвода, Христо Чернопеев, Яне Сандански, Пейо Яворов, Гоце Делчев, Георги Мучитан.
Оператор на филма е Радослав Спасов, художник е Георги Тодоров-Жози, музиката е на Божидар Петков.
В главните роли са Руси Чанев, Цветана Манева, Григор Вачков, Стефан Мавродиев, Димитър Буйнозов, Маргарита Карамитева, Вълчо Камарашев, Катя Иванова. Заглавието на филма идва от стихотворението на Пейо К. Яворов – “Ден денувам”.
В “Мера споредь мера” се снимат около 110 актьори, 800 епизодици, 19 000 статисти. Общата дължина на филмовата лента на всичките серии е около 11 000 метра. Дигиталната реставрация на “Мера споредь мера” е дело на Доли медия студио, с продуцент Добромир Чочов.
Източник: Impressio