
Борис Бонев: “Спаси София” няма да е заложник на Васил Терзиев
Лидерът на \\\”Спаси София\\\” Борис Бонев за пореден път критикува работата на кмета на София Васил Терзиев, издигнат за поста от коалиция, в която партията на участва. \\\”Спаси София\\\” няма да бъде заложник на Васил Терзиев. Ние ще участваме в реформи, няма да участваме в проформа управление\\\”, каза Борис Бонев във вторник.
Партията още няма решение за напускане на коалицията, но шансът това да се случи е реален. Сред причините е неизпълнението на предизборната програма, с която \\\”Обединени за София\\\” (Продължаваме промяната – Демократична България\\\”/\\\”Спаси София\\\”) и Васил Терзиев спечелиха местните избори в столицата през есента на 2023 г. Борис Бонев коментира, че кметът реално не изпълнява предизборните обещания, реформите не се случват, а истинските проблеми на града са изместени от \\\”пиарски дейности\\\”.
\\\”Вместо изпълнението им (на предизборните обещания – бел. ред.), ние виждаме гърчене и невъзможност да се поеме отговорност за нито един съществен процес в този град\\\”, заяви лидерът на \\\”Спаси София\\\”.
Още през ноември 2024 г. От \\\”Спаси София\\\” поставиха 5 \\\”маркера\\\”, по които да преценят дали да останат в коалицията около Васил Терзиев.
Един от тях беше конкурсът за главен архитект, който беше спечелен от обявената за фаворит на кмета арх. Богдана Панайотова. От \\\”Спаси София\\\” нееднократно заявиха, че не са съгласни с начина, по който се организира конкурсът, а Борис Бонев го определи като \\\”свирен мач\\\” и поиска да бъде прекратен. Същото направиха в събота и от \\\”Продължаваме промяната\\\”. Третият партиен партньор в управлението на София – \\\”Демократична България\\\”, засега не иска да се меси в тази тема, тъй като изборът на главен архитект бил работа на кмета.
Освен изборът на главен архитект сред маркерите за оставане в коалицията за \\\”Спаси София\\\” са ревизия на управлението на ГЕРБ, предстоящата обществена поръчка за чистенето на София, бюджетът на София за 2025 г., и новата структура на Столичната община.
\\\”Нова структура на Столична община няма, бюджетът, който ни беше представен, е скандален, конкурсът за главен архитект е нагласен, нови договори за почистване няма, ревизия на ГЕРБ няма\\\”, заяви Борис Бонев.
Той добави, че \\\”Спаси София\\\” изчаква резултата от конкурса за главен архитект. Васил Терзиев все още не е обявил дали смята да се съобрази с коалиционните си партньори и да прекрати процедурата без избран победител, или все пак ще назначи класираната на първо място Богдана Панайотова. Самата тя вече беше главен архитект за 6 месеца, след като беше назначена временно на поста именно от кмета и без съгласуване на назначението с коалиционните партньори.
\\\”Имаме сериозен конфликт с Терзиев и с екипа около него\\\”, коментира и общинският съветник от \\\”Спаси София\\\” Андрей Зографски. Според него администрацията на кмета \\\”саботира\\\” единственият заместник-кмет на партията – Илиян Павлов, който отговаря за транспорта. В края на миналата година срещу Илиян Павлов започна проверка от страна на администрацията заради доклад с потенциални нарушения, написан от директора на дирекция \\\”Управление и анализ на трафика\\\” Димитър Петров.
Според \\\”Спаси София\\\” този сигнал е реакция на искането на Илиян Павлов за освобождаване на подчинения му Димитър Петров, тъй като не си вършил добре работата. Резултатите от вътрешната проверка на зам.-кмета Павлов трябваше да бъде обявен до 10 февруари, но до момента информация какво е показала тя, няма.
Според Борис Бонев докладът след края на проверката може да се определи като \\\”административно и правно неграмотен\\\”. Той добави, че в доклада нямало нищо притеснително и отдавна е изпратен на всички органи, които могат да установят дали има нарушения. Преди няколко седмици обаче от \\\”Спаси София\\\” обявиха, че очакват ареста на заместник-кмета Илиян Павлов.
Съмнения за пробиви в системата за видеонаблюдение и трафика
В същото време във вторник от \\\”Спаси София\\\” посочиха още потенциални проблеми в дирекцията, управлявана от Димитър Петров. Според тях има пропуски в киберсигурността на информационните системи, с които се контролират светофарите и се управлява системата за видеонаблюдение в града.
Борис Бонев представи доклад, изготвен от дирекцията \\\”Дигитализация, иновации инвестиции\\\” в СО, според който в системата за управление на трафика могат да бъдат инсталирани софтуери за разпознаване и проследяване. \\\”Само с натискането на едно бутонче, може да бъде контролиран трафикът в София, този одит го доказва\\\”, заяви Борис Бонев. Според него възможността да се контролират тези системи нерегламентирано.
Той обясни, че системата за управление на трафика е ключова, защото контролира стотици светофари в града, наблюдава камерите с много висока резолюция и има потенциала да се използва за разпознаване на хората и за следене. \\\”По отношение на националната сигурност тази система знае, следи и дава приоритетност на всички автомобили на Националната служба за охрана. Това са автомобилите, които возят държавните мъже и жени – президент, премиер, председател на Народното събрание, както и автомобилите, които возят междуправителствени делегации\\\”, обясни Бонев.
Той цитира откъси от доклад, иницииран от заместник-кмета по транспорта Илиян Павлов, в който се идентифицират пропуски в сигурността и неправилни конфигурации в мрежата. В доклада е записано, че \\\”дирекцията е изправена пред значителен риск от уязвимости и външни заплахи\\\”. \\\”В момента е невъзможно да се наблюдават, откриват или да се реагира на злонамерени дейности. Липсата на подходящи практики за управление на потребителите допълнително усложнява проблема. Не съществува структуриран подход за създаване, управление или одит на потребителите в цялата мрежа и система\\\”, цитира откъси от доклада Борис Бонев.
Според него пропуските в системата създавали възможност за отдалечен достъп до системата и манипулации. В същото време нямало възможност да се проследи кой, къде и кога е правил нещо в тази система. Като се имат предвид тези слабости, дирекцията е силно изложен на вътрешни рискове, при които злонамерени лица със законен достъп могат да извлекат чувствителна информация без да бъдат разкрити, каза Борис Бонев.
\\\”Начело на цялата тази структура стои Димитър Петров, началникът на дирекцията по \\\”Управление и анализ на трафика\\\” на СО. Този вечен директор на дирекцията, който дори Васил Терзиев отказва да смени и уволни, след всичките три доклада от страна на Илиян Павлов с аргументи, че не справя като директор\\\”, каза Борис Бонев.
\\\”След това разкритие искам да знам какви биха били аргументите на Васил Терзиев този човек да остане на този пост. Какво още трябва да разкрием и да се случи, за да може най-сетне да бъдат взети мерки\\\”, добави Бонев. И допусна, че отговорът може да е, че \\\”въпросният господин Димитър Петров е участник в цялата схема\\\” и \\\”дава информация и съдейства за събиране на компромати и за объркването на трафика в София\\\”.