Фестивалът “Реките на София” ще преобрази Перловската река в място за култура
“Основното послание, което искаме да отправим чрез фестивалаq е, че през София минават истински, живи реки, които имат потенциала да радват града и да бъдат пълноценна част от него. Искаме да привлечем вниманието на гражданите и на общината към възможното бъдеще на столичните реки, както и към проблемите, които те имат, и решенията за подобряване на тяхното състояние”.
Това са думи на Мартин Янков – основател на фондация “Колективът”, която за четвърта поредна година организира “Реките на София”. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 3 септември край Перловска река в Южен парк 2, за да преобрази и социализира едно ново крайречно пространство, а именно парка до Регионалния център за съвременно изкуство “Топлоцентрала”. Така фестивалът поставя на фокус към едно от малкото места в града, където реката е бистра и все още в естественото си корито, за да покаже една възможна гледна точка към софийските реки.
Фестивалът предлага богата културна програма, но и едновременно с това се опитва да насочи вниманието към поддържането на софийските реки. През изминалите години “Реките на София” се проведе на различни локации в столицата, а експертни работни групи изследваха състоянието на реките в града. Те стигнаха до заключението, че най-приоритетно за бъдещето на столичните реки е да се изгради система за разделяне на битовата канализация от дъждовната, като този проект има потенциала да повиши осезаемо чистотата на столичните реки.
Един от проблемите, към който фестивалът насочва вниманието, е, че с разрастването на града намалява капацитетът на битовата канализация, проектирана гравитационно, успоредно на реките. Всеки нов квартал в полите на Витоша, който се присъединява към канализационната мрежа, натоварва допълнително системата в централната градска част и тя прелива в реката.
Друг основен проблем на столичните реки е, че отговорните институции по опазването им са твърде много. “Столичната община, Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и другите свързани с реките институции трудно могат да се синхронизират в целенасочено и систематично решение на казуса и намирането на необходимите средства”, казва Мартин Янков.
Чрез ежегодния фестивал “Реките на София” и разнообразната му културна програма организаторите искат да насочат светлините на прожекторите точно към тези предизвикателства и същевременно да ангажират повече граждани, бизнеси и институции в каузата за опазването на реките. В тазгодишното издание на фестивала на няколко сцени, пригодени към естествения хабитат на река Перловска в Южен парк 2, ще излязат етно група 4ЕТНО, многоликият артист Иван Шопов, широкоспектърните звуци на The Science, уличните музиканти JamBure и други. Още в първата вечер Inside joke Stand up comedy ще забавляват гостите на реката от водната сцена, а в неделя програмата ще завърши с късометражно кино. През трите дни на фестивала малки и големи ще има още циркови, научни и арт работилници, йога, хендмейд базар и отборно състезание с въпроси за ботаниката, екологията, географията и реките. Подробната програма можете да видите тук.
Всяка година фестивалът се провежда на различна локация
Източник: Дневник
Освен културната програма тазгодишното издание предлага и специален интерактивен урок по активизъм и градско планиране. Той се реализира с подкрепата на Бюрото на Европейския парламент в България и е част от паралелната програма на “Реките на София” и първият национален форум Placemaking Connected: Bulgaria, който има за цел да създаде мрежа на организациите, ангажирани с градско развитие в България. Откритият урок ще изследва алтернативни форми на гражданско участие и възможните роли в процеса по създаване на намеси в градската тъкан.
От няколко години Фондация “Колективът” развива и на национално ниво инициативата “Реките на града”, която през 2023 се проведе в Стара Загора, Велико Търново, Габрово, а след софийското издание ще гостува и в Синеморец.