Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниТОП новини

Всичко за лятното часово време

Zuzana Stiboříková

Промяната на времето отново наближава. В неделя, 30 март, от 2:00 часа сутринта, часовниците ще бъдат преместени с 60 минути напред, така че нощта ще бъде с един час по-кратка. Лятното часово време ще бъде в сила до 26 октомври. Отмяната на промяната на времето се обсъжда повече от тридесет години и Европейският съюз дори гласува за нея, но страните-членки не са се споразумели кой да се прилага.

Редуването на лятно и зимно часово време притеснява две трети от чехите. Повечето обаче вече не са съгласни кое време би било идеално да се спазва през цялата година.

Първата идея за редуване на зимно и лятно време идва през осемнадесети век от Бенджамин Франклин. Отне обаче десетилетия, преди да се превърне в правило, каквото го познаваме днес. Въпреки това, от повече от три десетилетия се води дебат дали все още изпълнява първоначалната си цел или причинява повече вреда, отколкото полза.

Въпреки всички усилия за премахване на лятното часово време досега, все още е вярно, че последният уикенд на март е изместен с един час напред. Кога и как се измества времето през 2025 г.? В неделя, 30 март, в 2 часа през нощта, отново ще сменим часовниците си за 3 часа. Лятното часово време ще продължи до неделя, 26 октомври 2025 г.

Кое време е оригинално? Зимното или лятното?

Често се използва разделението на зимно и лятно часово време, въпреки че последният път, когато истинското зимно време е било в сила у нас, е през 1947 година. Като предпазна мярка по време на енергийната криза времето беше изместено с един час назад от стандартното време.

Правилното обозначение е централноевропейско време (CET), което е валидно в страните от Централна Европа и други европейски страни. По-голямата част от Европа спазва така нареченото централноевропейско лятно часово време (CEST) от края на март до края на октомври. Терминът \\\”зимно време\\\” тогава е погрешно наименование за CET.

Централноевропейското време обикновено се счита за естествено и промяната на лятното часово време според много мнения е насилствена и неестествена мярка, която няма да гарантира, че слънцето грее по-дълго. Точно както няма да стане по-топло през януари, само защото го преименуваме на август. От друга страна, може да се твърди, че спазването на \\\”естественото\\\” време е било важно за хората главно в миналото, когато са ставали и са управлявали работата си според слънцето.

Кой се притеснява от промяната на времето?

Според проучване от 2023 г. на агенцията STEM/MARK 67 процента от чехите са притеснени от редовните промени в времето, като враждебността към промяната се увеличава с възрастта. Докато по-малко от половината от хората на възраст между 15 и 30 години не го харесват, това са 83 процента от хората на възраст между 45 и 64 години.

\\\”Причината вероятно може да бъде открита в способността на тялото ни да се адаптира към тези промени. Младите хора не се интересуват много от промяната на времето и приемат новия режим основно от ден на ден, но отнема много повече време на възрастните хора да свикнат с часовата разлика\\\”, каза анализаторът на STEM/MARK Радек Пилечек.

Проучване, проведено по това време iDNES.cz, показа, че 45% от анкетираните подкрепят запазването на лятното часово време, докато 39% са за премахването му. По-скорошно проучване, iDNES.cz от януари тази година, е почти недвусмислено, като 88% от участниците се изказват против редуването на лятно и \\\”зимно\\\” часово време.

Колко часа бихте искали?

Въпреки че съотношението на поддръжници и противници на промяната на времето не се е променило през последните години в големи проучвания в Чешката република, изследователите са регистрирали промяна в мнението, когато са попитани за целогодишното въвеждане на лятно или стандартно часово време.

Докато през 2018 г. почти два пъти повече хора гласуваха за целогодишното въвеждане на лятно часово време, отколкото за стандартното часово време, през 2023 г. разликата не беше толкова значителна.

През 2018 г. въпросът беше много обсъждан поради плана на Европейската комисия за премахване на задължителните часови промени. Бяха обсъдени предимствата и особено недостатъците на двата варианта, а преобладаващото мнение в обществото беше в полза на целогодишното въвеждане на лятно часово време. Разгорещените дискусии постепенно утихнаха и краят на смяната на времето беше отложен поради пандемията от ковид. Предстои да се гласува през 2026 г.

А ясната подкрепа за целогодишното въвеждане на лятното часово време избледнява. Това може да е подпомогнато от многократните твърдения на експерти, че централноевропейското време, неправилно наречено зимно време, е естествено.

Предимства от преминаването към лятно часово време

Основната причина за въвеждането на лятно часово време е непрекъснато споменаваната икономия на енергия през летните месеци. Съмнително е обаче дали това все още е така. Особено защото хората днес често имат напълно различни работни навици от 70-те години на миналия век и целият им ритъм на живот се различава по много начини.

Удължаването на деня може да повлияе на настроението ни, но особено през пролетта и началото на есента. В разгара на лятото светлината е дълга сутрин и вечер, независимо от часовата разлика. Лятното време е особено изгодно за ресторантьорите и др.

Недостатъци на лятното време и въздействие върху здравето

В днешно време промяната вече не е толкова голям организационен проблем поради факта, че мобилните телефони, компютрите и смарт и някои аналогови часовници се настройват автоматично. От практическа гледна точка промяната на времето създава проблем, особено при операциите на смени или транспорта.

Основният недостатък на преминаването към лятно часово време (и след това обратно към централноевропейско време през октомври) остава въздействието върху човешкото тяло. В него се споменава по-специално нарушаването на биоритъма, което може да доведе до проблеми със съня, умора и дразнене.

\\\”Нямаме доказателства, че смяна от един час при здрави хора би застрашила по някакъв начин здравето им. Има обаче наблюдения, които доказват, че след смяната на времето има повишен процент на произшествия или по-голям брой наранявания. Това вероятно е така, защото сънят на хората се съкращава с един час и ако някой е лишен от сън, това може да има подобни последици, казва Алена Сумова, експерт по биохронология от Чешката академия на науките.

Кога ще бъде отменено лятното часово време?

Дискусията за премахването на централноевропейското лятно часово време е във въздуха от 2018 г. и беше инициирана от членове на Европейския парламент.

Тогава Европейската комисия организира така наречените обществени консултации поради нарастващите критики към промяната на времето. Според Министерството на труда са получени 4,6 милиона отговора. По това време 84 процента от анкетираните подкрепят премахването на часовите промени. След това Комисията представи предложение за директива, според което времето трябва да се промени за последен път през 2021 г. Но с появата на събития като пандемията от ковид, енергийната криза и продължаващата сега война в Украйна не се говори за премахване на промяната на времето.

Няма обаче споразумение за единно време. \\\”Пет държави предпочитат първоначалното зимно часово време, 22 биха предпочели лятното часово време\\\”, каза евродепутатът Томаш Здеховски пред Lidové noviny през февруари 2024 г.

Проучване на MF DNES от 2018 г. показа, че скандинавските страни искат да въведат зимно часово време, докато южните страни искат да въведат лятно часово време. Това потвърди информацията на уважавания уебсайт Politico.eu, който през октомври 2018 г. написа, че северняците (датчани или финландци) са за зимно часово време, а южняците (като Кипър или Португалия) са за лятно часово време.

От самото начало представителите на чешката политика бяха склонни главно към мнението на Института по физиология на Академията на науките, че \\\”спазването на зимно часово време през цялата година ще осигури на хората повече излагане на сутрешна светлина през зимата и по-малко излагане на вечерна светлина през лятото\\\”.

Сега топката е в полето на страните-членки да се споразумеят за обща позиция в Съвета на ЕС. Всяко анулиране няма да се извърши преди 2026 г.

Lidové noviny

Подобни публикации

Back to top button